середа, 29 листопада 2023 р.

ВІРТУАЛЬНИЙ АЛЬМАНАХ «ЯНУШ КОРЧАК – ВЧИТЕЛЬ З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ» ( до 145-р. польського письменника )

    22 липня 1878 року у Варшаві, в родині відомого адвоката  Гольдшмідта народився хлопчик, якого нарекли  іменем Генрік , в честь діда. Син заможних батьків, малий Генрік навчався в елітній школі, але так тривало недовго. Коли хлопчику було 11 років, його батько важко захворів і полишив цей світ. Мама з Генріком і меншою сестричкою переселилися в один з найбідніших районів міста.

    Але хлопчик навчання не кинув і , успішно закінчивши школу, вступив ло медичного інституту. Долю лікаря, рятівника людських життів, Генрік обрав собі відразу після смерті тата. Ще навчаючись, він почав писати книги під іменем Януш Корчак – це було імя літературного героя популярної в той час книги польського письменника Юліуша Крашевського.

    Медичний інститут Януш Корчак закінчив у 1903 р. і почав працювати лікарем – педіатром.Звід-тоді все своє життя він віддавав дітям – і як лікар, і як педагог, бо працював і в літніх таборах, і в «Товаристві допомоги сиротам». А в 1911 р. засновує власний Будинок сиріт. Протягом 25 років він працював там і жив теж у кімнатці на горищі.

    Для дітей він написав багато книг : «Король Матіуш Перший», «Кайтусь – чарівник», «Банкрутство малого Джека», «Коли я знову стану малим», «Як любити дітей», «Правила життя. Педагогіка для дітей та дорослих».

    Одного вечора, сидячи за перевіркою зошитів, у вчителя вирвалося Журне Зітхання і зявився гном, що міг виконати будь-яке бажання.

-          Хочу знову стати дитиною.

    І на ранок вже йому треба йти в школу як учню, а не вчителю. Бути дитиною знову –виявилося нелегко,бо зошит із завданнями відібрав сильніший однокласник, а вчителька зробила зауваження, коли хотів повернути зошит назад. Бігати по коридору стало так приємно, бо ніби аж вітер переганяв та лише до того часу, як врізався в директора…

    Коли він схотів бути дитиною, то зовсім забув, як важко не мати власних грошей. Дитина привертає увагу, коли заважає і порушує спокій. Вона хоче звільнитися, а ми, дорослі, стараємося зловити її в сіті, але так, щоб вона не страждала. Дорослі – це стражі стін і меблів, тиші і чистоти. І тому всі діти дуже хочуть стати дорослими, щоб самим будувати своє життя.

    Це розповідь з книги «Коли я знову стану малим». Вона цікава і для батьків, і для дітей.

    Після початку Другої світової війни за наказом гітлерівських окупантів Будинок сиріт Януша Корчака було переведено до Варшавського гетто, де були євреї. Їм категорично заборонялося покидати цю територію. У 1942 р. окупаційна влада приймає рішення відправити Будинок сиріт до концентраційного табору смерті Треблінка. Янушу Корчаку, як працюючому службовцю не потрібно було їхати туди з дітьми, але…

    Строєм, по 4 чоловіки в ряд, із власним зеленим прапором сиротинця, з керівництвом і вихователями попереду, діти вийшли на площу, пройшли Варшавою і сіли в страшний потяг. Наступного дня Януш Корчак рішуче ступив зі своїми вихованцями до однієї з газових камер табору смерті Треблінка…

    Гадаю, що розповідь про трагічну і героїчну долю польського письменника Януша Корчака западе у ваші серця й допоможе краще ставитися до тих, хто поруч !

    Зараз триває проект «Українська полиця в Європі», коли наше посольство передає в дитячі бібліотеки європейських столиць книги українських авторів. До нас теж передані книги з «Польської полиці в Україні». Серед них і книга Януша Корчака.







Немає коментарів:

Дописати коментар