субота, 7 вересня 2024 р.

Творець літературної мови

 


Іван Котляревський (1769 - 1838) - класик нової  української літератури, письменник, драматург, перекладач, військовий, просвітитель, громадський діяч.

    Народився 29 серпня (9 вересня) 1769 року у Полтаві в сім'ї Котляревських, благородного козацького  - старшинного роду.

Здобувши початкову освіту в дяка, протягом 10 років  навчався у Полтавській семінарії, де вивчав латинську, російську, французьку та німецькі мови , арифметику, риторику, філософію і богословіє. 

Він вважав, що освіта,  виховання, література, театральне мистецтво - це першорядні засоби покращення життя людей та стосунків між ними.

    Помер письменник 1838 року в Полтаві, де і похований.

У 1794 році Котляревський  починає писати славнозвісну "Енеїду".

    Вона стала  першою друкованою книжкою, написаною українською народною мовою і досягши високої майстерності  віршування Котляревський показав, що українською народною мовою можна писати  високоталановиті твори.

    



Окрилений успіхом  своєї "Енеїди", рішуче береться  за написання української п'єси  для свого улюбленого Полтавського театру.  У  1819 році вистава мала успіх і  була новаторською, незвичною, захоплюючою...



Іван Котляревський один з найшанованіших письменників. Його  твори  користуються  величезною популярністю і  сьогодні, видаються в Україні великими теражами,  виходять за межами країни.  Його персонажі  впізнавані своєю неповторністю і харизматичністю, вони схиляють  читачів до себе і відкривають шлях  до нової сторінки української літератури. 

    Письменник увічнений у пам'ятниках, його ім'я присвоєно  багатьом закладам культури та освіти.

    1990 року в Україні встановлено  премія імені І.П.Котляревського, за кращі драматичні твори.

    Творчість Івана Котляревського належить до невмирущих культурних цінностей українського народу, це живе й активне явище сьогодення.

Будеш, батьку, панувати

Поки живуть люди,

Поки  сонце з неба сяє, 

Тебе не забудуть!



А завітавши до бібліотеки більш детально  ознайомитесь з творчістю Івана Котляревського.



Немає коментарів:

Дописати коментар